Facebook
360 Virtualus Turas

Kiti apie mus

Buvęs rankininkas savas tarp savų kaime

Buvęs Lietuvos vyrų rankinio rinktinės žaidėjas G.Galkauskas baigęs sportininko karjerą sugrįžo į kaimą.
Kartais, matyt, reikia apkeliauti vos ne visą pasaulį, kad galėtum sau pasakyti: niekur nėra geriau kaip gimtinėje. Buvęs Lietuvos vyrų rankinio rinktinės, klubo "Granitas" žaidėjas 35 metų Gintas Galkauskas tuo įsitikino - jis daug metų kitose šalyse žaidė rankinį, tačiau svetur nepasiliko, nors galėjo. Negana to, sugrįžęs pasirinko ne miestą, bet Paupio kaimą, ir čia pradėjo kaimo turizmo verslą.

Šalčininkų rajone esantis Paupio kaimas nuo šiol galės didžiuotis tuo, kad turi garsų žmogų, žinomą rankininką G.Galkauską. Gyvenimą kaimo aplinkoje lemia ne sportiniai laimėjimai, bet žmogiški santykiai ir bendravimas su vietos gyventojais. Buvusį rankinio rinktinės žaidėją paupiškiai priėmė kaip saviškį. O kaipgi kitaip - juk savo sodybą jis pavadino Paupio kaimo vardu.

Užsuks ir į sodybą.

Kitaip ir būti negalėjo. Gintui ši vietovė - labai artima ir gerai pažįstama. Už kelių kilometrų, kitame kaime, gyvena senelis. Netoliese buvo ir jo gimtieji namai, kuriuose prabėgo vaikystė. Kadangi tėvų namas neišliko, sportininkas ieškojo sodybos arčiau senelio, kur gyvi jaunystės prisiminimai.

Tokią rado tiesiog ant Merkio kranto Rūdninkų girioje. Čia Gintas ketina įsikurti su šeima. Tiesa, kol kas žmona su dviem vaikais gyvena sostinėje, nes sodyboje dar ne viskas įrengta. Žinoma, šiltą vasarą - kas kita. Tuomet laikini nepatogumai netrikdo.

Graži vietovė garsėja unikaliu XIX amžiaus pradžioje statytu Balinskių ir Sniadeckių dvaru, kuris savo prabangumu ir puošnumu prilygsta rūmams. Jašiūnuose ant Merkio kranto esantį dvarą nuo Paupio sodybos skiria ne daugiau kaip penki kilometrai. Ne veltui vietiniai didžiuodamiesi pasakoja, kad Paupio kaimas ateityje niekuo nesiskirs nuo kaimynų dvaro. Ir šiais laikais yra žmonių, kurie stengiasi keisti kaimo gyvenimą, kad niekas negalėtų pasakyti, jog čia nuobodu ir nyku gyventi. Rankininką G.Galkauską paupiškiai vadina savo kaimo dvarininku dėl to, kad jis užmirštame užkampyje ryžosi pagyvinti gyvenimą.

Ką daryti kaime?

Pasak Ginto, yra metas, kai gali aktyviai sportuoti, ir ateina metas, kai reikia trauktis iš sporto. Toks jau tas sportininko gyvenimas, ir tai dėsninga. O kas tuomet?

Profesionaliam rankinio sportui Gintas atidavė aštuoniolika metų. Žaidė Lietuvos vyrų rankinio rinktinėje, "Granito" komandoje, Islandijos, Prancūzijoje, Vokietijos, Italijos, Slovakijos, kitų šalių rankinio klubuose.

Kai prieš ketverius metus grįžo į Lietuvą, sportininkas bandė išsilaikyti "ant dviejų kėdžių" - rungtyniavo Vilniaus pedagoginio universiteto "Šviesos-Savanorio" ekipoje ir pradėjo savo verslą.

"Reikia daryti tai, ką labiausiai norėtum daryti. Kai dar aktyviai sportavau, dažnai pagalvodavau, kaip gera būtų gyventi savo vaikystės kaime. Ten, kur teka Merkys, kur tyliai ošia Rūdninkų giria. Nostalgija gimtajam kaimui buvo daug didesnė, nei maniau iš tikrųjų. Kad tikrai galėsiu čia sugrįžti, iš pradžių buvo sunku patikėti", - kalbėjo rankininkas.

O ką daryti sugrįžus į kaimą? Vietos mokykloje mokyti vaikus žaisti rankinį? Lyg ir patiktų, bet tam darbui reikia pedagogo diplomo. Šiuo metu G.Galkauskas studijuoja Vilniaus pedagoginiame universitete - baigęs norėtų dirbti fizinio lavinimo mokytoju.

Pakoregavo šeima

"Daug kam gali pasirodyti keista, kad savo verslą pradedu ne pačiu geriausiu laiku, kai tvyro ekonominis sąmyšis. Tačiau sunkumai manęs netrikdo - sportas užgrūdino. Manau, sodyba nestovės tuščia. Žmonės mėgsta poilsiauti kaime. Vien mūsų, rankininkų, šeima kokia didelė! Mano sodyba daugeliui draugų yra kaip jų antri namai kaime", - optimistiškai nusiteikęs pasakojo šeimininkas.

Rankininkas prisipažino, kad iš karto jam buvo sunku nutraukti aktyvų sportą. "Žinoma, galėjau žaisti užsienio klubuose, ten pasilikti. Tačiau viską pakoregavo šeima. Kai sūnus Mantas pradėjo lankyti mokyklą, dukrai Lėjai buvo dar tik 2,5 metukų, reikėjo sugrįžti į Lietuvą. Be šeimos daugiau nenorėjau gyventi užsienyje", - užsiminė sportininkas.

Pakeitė gyvenimo ritmą

Ar ateityje jis su šeimyna ketina keltis į sodybą kaime, kur gyvenimas teka ramiai kaip Merkio upė? Gintas net nesuabejojo, jog taip ir bus. Jau su žmona svajoja, kada galės ten įsikelti.

"Iš dalies daug kas čia padaryta, kad mūsų šeimos verslas klestėtų. Dar reikia apželdinti aplinką, įrengti sporto aikštelę. Man vienam vietos pakanka buvusiame ūkiniame pastate, darbuojuosi čia nuo ryto iki vakaro. Jei nebūtų padėję vietos žmonės, nežinau, kaip būtume išsivertę", - sakė buvęs rankininkas.

Gintas nuo vaikystės jautė nostalgiją kaimui. Mėgsta jis ir meistrauti - savo dirbtuvėje pagamino kai kuriuos baldus. Trobą statė panašią į senelių.

"Kaimas pakeitė mano gyvenimo ritmą. Kai sportavau, viskas buvo aišku: treniruotės, varžybos, vėl treniruotės ir vėl varžybos. Čia, kaime, viskas yra kitaip. Darbas veja vienas kitą, nėra kada sustoti. Keliuosi labai anksti, o gulti einu vėlai vakare. Ir tai ne viską spėju padaryti", - apie savo gyvenimo permainas pasakojo buvęs rankininkas.

Gintui patinka meistrauti, tad ateityje buvusiame ūkiniame pastate jis žada įsirengti dirbtuvę ir drožinėti iš medžio gražius daiktus - savo sodybai.

Rankininkų susibūrimo vieta

Bet kol kas G.Galkauskui svarbiausia - kaimo turizmo verslas. Jis pastatė iš rąstų gyvenamąjį namą, kuriame yra pobūvių salė ir židinys, jauki virtuvė, keli miegamieji kambariai, ir jau gali priimti svečius. Tiesa, dar atnaujino ūkinį pastatą, įrengė garinę pirtį prie Merkio, šalia jos pastatė medinį kubilą po atviru dangumi. Pirtyje yra poilsio kambarys.

Gintas užsiminė, kad Paupio sodybą pamėgo buvę sporto draugai. Dažnai čia atvažiuoja, drauge pabūna, pabendrauja, kubile po atviru dangumi pasikaitina. Jiems patinka kaimiškos pramogos - jodinėjimas ant žirgų, maudynės kubile. "Tie susibūrimai labai malonūs. Kokie smagūs tų laikų prisiminimai!" - teigė Gintas.

Kaimiškos vaišės irgi ypatingos - specialiai tokia proga jo uošvė iškepa kibinų pagal autentišką totorių receptą. Kibinus kepa ir netoliese gyvenanti vietinė moteris.

Be to, Paupio sodyba yra arti Vilniaus. Visiems patogu atvažiuoti. Savaitgalis kaimiškoje aplinkoje - idealus poilsis.

G.Galkauskas daug metų žaidė įvairiose šalyse. Kai išvyko, ten liko jo bičiuliai. Dabar, kai turi kur juos priimti, sumanė sodyboje kartu atšvęsti Naujuosius metus. Draugų atvažiuos iš Italijos, Vokietijos, Prancūzijos, kitų kraštų. Tokios šventės Paupio sodyboje dar nebuvo.

© 2008-2009

Visos teisės saugomos.